Marseļas ziepes. Kā atšķirt īstās no viltotajām?

Ap 95% no pārdošanā esošajām “Marseļas ziepēm” esot viltotas. Tā izpētījis Francijas medijs ConsoGlobe. Atšķetināsim soli pa solim, kas vispār ir Marseļas ziepes un kā tās var būt viltotas vai īstas.

Marseļas ziepes - izcelsme

Marseļas ziepes (savon de Marseille) cēlušās no Alepo ziepēm (satur olīvu un lauru lapu eļļu), kas radušās Sīrijā pirms tūkstošiem gadu. Krusta karu laikā Alepo ziepes izplatījās arī Itālijā, Spānijā un Marseļā. Viduslaikos Provansas reģions Francijā bija slavens ar ziepju ražošanu, pateicoties plaši pieejamām izejvielām (olīveļļa, soda u.c.). Tāpēc Alepo ziepes, kas “ieklīda” Marseļā, drīz vien ieguva citu sastāvu un īpašības. Marseļā ražotās ziepes - robusts zaļš klucis - izrādījās tik augstvērtīgs un efektīvs saimniecības un personīgās higiēnas līdzeklis, ka ātri kļuva par ļoti pieprasītu produktu.

Marseļas ziepes

1688.gadā Francijas karalis Luijs XIV izlēma, ka pieprasītajai precei ir nepieciešams noformulēt kādu regulējumu, un tas skanēja: “Ziepju ražotnē nav atļauts izmantot taukus, sviestu, pelnus vai ko tamlīdzīgu, tikai tīru olīveļļu. Pretējā gadījumā draud sods - preču konfiskācija.”

Krietni vēlāk Francijas impērijas sabrukums, tehnoloģiskā attīstība un 20.gadsimta sākuma asā konkurence izraisīja Marseļas ziepju ražošanas dramatisku kritumu. Tomēr, kā zināms, šobrīd visā pasaulē ir aizvien augoša interese par veselīgu dzīvesveidu, ekoloģiju un dabiskumu, un līdz ar to arī Marseļas ziepes ir atgriezušās cilvēku intereses lokā.

Kā atpazīt īstas Marseļas ziepes

 1. Sastāvdaļu sarakstam jābūt īsam (līdz 6 pozīcijām):
 • Augu eļļa vismaz 72% apmērā, parasti tā ir olīveļļa (retāk kokosriekstu eļļa). Tomēr jāatgādina, ka sākotnējais nosacījums bija tīra olīveļļa, tāpēc priekšroka dodama tieši tādām.
 • Ūdens
 • Sāls
 • Dabīgā soda
 • Glicerīns
 • Nātrija hidroksīds (pH regulētājs)

Nekam vairāk vai citam Marseļas ziepēs nav jābūt.

 1. Krāsai jābūt zaļai, brūnai vai bēšai. Krāsu rada augu eļļa. Baltas vai kādas citas krāsas ziepes parasti nav īstas Marseļas ziepes.
 2. Aromātā jāatpazīst olīvas. Ja smaržo pēc kā cita, tad, visticamāk, tās nav Marseļas ziepes. Īstām Marseļas ziepēm netiek pievienotas nekādas smaržvielas, ne dabīgas, ne sintētiskas.
 3. Izgatavotas Francijā. Nenoliedzami, šīs ziepes ir iespējams izgatavot arī citās valstīs, tomēr tradicionāli šo ziepju ražošana ir izkopta tieši Francijā jau kopš viduslaikiem.

Marseļas ziepes

Viltojums?

Mūsuprāt, “viltojums” būtu pārāk spēcīgs vārds, jo Marseļas ziepes nav reģistrēta preču zīme. Tomēr, protams, ka jebkāda variācija, kas atkāpjas no iepriekš minētā tradicionālā uzskaitījuma, neļauj vairs izmantot nosaukumu “Marseļas ziepes”. Tā kā šis nosaukums ir vienlaikus dabiskuma un kvalitātes standarts, tad Marseļas ziepēm ir jābūt tieši tādām, kā sākotnēji tās veidotas. Pat tāda nevainīga sastāvdaļa kā aromātiska ēteriskā eļļa ir iemesls, lai ziepes nosauktu par neīstām Marseļas ziepēm.

Marseļas ziepju vērtīgās īpašības

Kosmētikā:

 • efektīvi ādu attīrošs līdzeklis lietošanai vannā, dušā vai roku mazgāšanai pie izlietnes
 • hipoalerģiskas un bez pievienotām smaržvielām
 • piemērotas pašai jutīgākajai ādai, arī zīdaiņu ādai
 • bagātas ar taukskābēm, jo olīveļļa dziļi mitrina un baro ādu
 • pretiekaisuma īpašības, piemērotas problemātiskai ādai
 • bagātīgi putojošas, patīkamas pieskārieniem

Saimniecībā:

 • trauku mazgāšanai - Marseļas ziepes neatstāj taukainu pārklājumu uz traukiem, turklāt ir saudzīgas pret roku ādu (hipoalerģiskas, bez pievienotām smaržvielām)
 • veļas mazgāšanai - ar rokām vai veļas mazgājamā mašīnā (ziepes jāsarīvē un jāsajauc ar ūdeni, iegūstot šķidro veļas mazgāšanas līdzekli)
 • virsmu tīrīšanai - grīdām, stiklam, dažādām darba virsmām
Marseļas ziepes

Pārāk labi, lai būtu patiesība?

Marseļas ziepes patiešām ir daudzfunkcionāls līdzeklis, tāpēc cilvēkiem, kuri pieraduši veikalā iegādāties desmitiem pudelīšu un paciņu, šķiet dīvaini, ka var pietikt ar vienu produktu - vienkāršām cietajām ziepēm.

Šis tiešām ir viens no veidiem, kā samazināt nopirkto lietu skaitu.

Protams, retais cilvēks šodien lieto Marseļas ziepes gan sejas ādas attīšanai, gan virtuves darba virsmas tīrīšanai, kaut gan tas ir iespējams un sniegtu labu rezultātu. Lielākoties tomēr izvēlas vienu lietošanas veidu - saimniecībā (pārsvarā) vai ādas attīrīšanai. 

Izmēģiniet 100 gramus

Villa Mode sortimentā pieejamas Francijas ražotāja Théophile Berthon Marseļas ziepes ar 100% olīveļļu. Šis uzņēmums ziepes ražo kopš 19.gadsimta otrās puses, un tam ir bagāta vēsture un izkoptas tradīcijas. 100 g ziepju gabaliņš ir ekonomisks pirkums un pietiekami liels, lai izmēģinātu šo populāro, ekoloģisko, ekonomisko un ādai tik draudzīgo līdzekli. 

Atpakaļ uz blogu

Pievieno savu komentāru

Lūdzu ņem vērā, ka komentāri pirms publicēšanas tiek izskatīti, tāpēc netiek publicēti uzreiz.